Keď starosta Rače fabuluje

Autor: Miroslav Babič | 10.2.2016 o 9:01 | (upravené 10.2.2016 o 22:47) Karma článku: 7,58 | Prečítané:  1842x

Radničné námestie je aktuálne asi najživší problém tejto bratislavskej mestskej časti. Starosta propaguje ako výhru, že mu developer ponúka park miesto budovy, realita a čísla však vyzerajú ináč...

Pôvodné stavebné povolenie na tento súbor obytných jednotiek vydal ešte minulý starosta Rače, Ján Zvonár. Toto je fakt a zároveň obohraná pesnička Pilinského, ktorú púšťa pri každej diskusii o tomto projekte. Ľudia čo bývajú v bezprostrednej blízkosti tohto projektu, ho už majú plné zuby, keďže im rapídne znížil komfort bývania a developer počas výstavby zároveň porušuje predpisy vyplývajúce zo stavebného povolenia.

 

Ak by sa išlo podľa šablóny "Stavebné povolenie -> stavba podľa povolenia -> hotový projekt" tak výhovorky na Zvonára by obstáli na jednotku a slovenské "bola vyvodená politická zodpovednosť", t.j. Zvonár už nebol zvolený, by nabralo na realite a tu by problém skončil. Tu sa však dostávajú do hry zaujímavé skutočnosti, ktoré z tohto problému bývalého starostu robia problém súčasného.

Aktuálne developer ponúka mestskej časti, že na svoje náklady, ktorých výška je 100 tisíc EUR, vybuduje park namiesto jednej budovy, ktorá sa ešte nezačala stavať, ak mu mestská časť zamení pozemky, ktoré developer označuje ako roztrúsené, hoci skutočnosť je taká, že sa nachádzajú pod jeho stavbami. Viac info TU

Starosta to prezentuje ako úžasnú výhru a možnosť konečne zjemniť dopad hustej zástavby na okolie. Áno, park je skvelá vec a myslím, že každý človek ocení park miesto ďalšej bytovky, ale starosta akosi pozabudol, že aj on bol ten, kto umožnil takto znehodnotiť okolie.

          1. Pilinský za čias starostovania Zvonára sedel v poslaneckých laviciach a zahlasoval za predaj pozemkov developerovi už v roku 2007, takže už vtedy súhlasil s týmto projektom (riadok 23).

 

           2. Pilinský prezentuje zámenu budovy za park ako jedinečnú možnosť znížiť počet bytov, čo je vec chvályhodná, akurát pozabudol na pár faktov. V roku 2010 mal projekt schválený Zvonárom a prezentovaný developerom  ponúknuť 367 bytov a 93 apartmánov (škoda sa pozastavovať nad slovenskou obyčajou obchádzať normy tým, že miesto bytu preklasifikujem obytnú jednotku na apartmán). V roku 2014 je v celom súbore obytných jednotiek (medzitým už developovaný dvoma firmami) v ponuke dokopy 395 bytov a 98 apartmánov, čo je navýšenie o 33 obytných jednotiek, ktoré už buď boli povolené aktuálnym starostom Pilinským, alebo sú čierna stavba. Takže výhovorka "lebo Zvonár" kríva na obe nohy. (oprava, navýšenie bytových jednotiek je "len" o 33, nie 43 bytových jednotiek, chyba vo výpočtoch)

        3. Na verejnom zhromaždení 15.januára 2016 mal na tieto čísla starosta ukážkovú odpoveď "lebo kríza" a developer sa asi rozhodol miesto veľkých 4izbákov ponúkať menšie. Toto by bol krásny príklad ako developer zobral rozum do hrsti a rozhodol sa ponúkať to, o čo majú ľudia väčší záujem, avšak ako čísla ukazujú, narástol práve počet 2  a 4 izbových bytov a apartmánov, zatiaľ čo počet 1 a 3 izbových bytov a apartmánov sa zmenšil. A keď si človek spočíta podlahovú plochu pôvodne ponúkaných bytov a porovná s aktuálnou ponukou tak aj tam vidí nárast. Po výhovorke "lebo Zvonár" už aj "lebo kríza" začína krívať.

 

        4. Starosta sa tvári ako mu ide o dobro obyvateľov, pritom toleruje porušovanie predpisov developerom pri stavbe, ktoré znepríjemňujú život obyvateľom naokolo.

Dňa 16.2.2015 sa vyjadrí sťažovateľovi na podnet o nedodržiavaní podmienok stavebného povolenia vo veci dodržiavania doby na výkon stavebných prác, že mestská časť rieši správny delikt.

Ale až na interpeláciu poslancov ohľadne porušovania podmienok stavebného povolenia však dal starosta odpoveď, ktorá dokumentuje, že prvé konanie o správnom delikte začal stavebný úrad viesť až 16.3.2015. Následne bola 1.4.2015 developerom uložená pokuta 2 x 1000 eur, čo je výsmech a nie pokuta. Asi ako dostať od revízora za jazdu na čierno pokutu 10 centov.

 

30.1 teda podal obyvateľ stažnosť, ktorá mala byť bezodkladne vyriešená. Starosta mu o dva týždne odpíše, že "správny delikt sa rieši", pritom reálne sa začne konanie až o mesiac, t.j. 16.3 a vyrieši sa 1.4. Starosta teda sedí na stoličke s vyloženými nohami a podľa interpelácie je vidieť, že až po návšteve stavebnej inšpekcie sa problém začal na úrade riešiť, aj keď sa obyvatelia sťažovali už dlhodobo.

 

        5. Ešte posledný krát sa vrátim ku verejnému zhromaždeniu z 15.januára 2016, kde po otázke od obyvateľa Závadskej ulice "Urobili ste vy z pozície starostu nejaký správny či procesný úkon ktorého dôsledkom bolo zväčšenie projektu polyfunkčného objektu Rača Rustaveliho v intenciách zväčšenia projektu počtu bytov, metráže, alebo výstavby spevnených plôch na úkor zelene?" odpovedal jednoznačne NIE. Následne po pár otázkach priznal, že na zmeny vykonané na stavbe bolo vydané právoplatné stavebné povolenie, ktoré podpisuje samozrejme starosta.

Koho by zaujímala celá debata, na stránke mestskej časti Rača je kompletná zápisnica z tohto zhromaždenia. Konkrétno táto debata začína na strane 4. Pozrieť sa dá TU. Ak by náhodou zmizla, kópiu mám uloženú.

 

Keď to zhrniem tak starosta Pilinský sa v médiách tvári ako záchranca toho, čo sa dá po bačovaní Zvonára ešte zachrániť, ale čísla ho usvedčia, že to nie je úplne pravda. A ako vidno na bode 4 a 5, občas sa zamotá aj bez toho aby do toho ťahal Zvonára.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Komentár Bena Cunninghama

Mýli sa pápež?

Akú hodnotu má vyhlásenie cirkvi, ak sa dá jednoducho zmeniť?


Už ste čítali?