Ftáčnikove fantázie vs. realita

Autor: Miroslav Babič | 10.11.2014 o 9:09 | (upravené 12.11.2014 o 12:50) Karma článku: 7,28 | Prečítané:  1053x

Milan Ftáčnik ako dosluhujúci primátor si postavil kampaň na svojich výsledkoch a usmieva sa z bilboardov po celej Bratislave s jednoduchými heslami, čo všetko splnil. Akurát neviem, či ide opäť o jeho obľúbene deklarovanú nevedomosť, alebo prachsprostý výsmech a aroganciu.

Prvá obľúbená téma, ktorou sa často chváli primátor su cyklotrasy. Sám jazdím na bicykli a viem to porovnať. Piktogramy na ceste v centre mesta, vedľa ktorých ide aj cyklochodník, ktorý sčasti blokuje lampa verejného osvetlenia (nám.SNP); premaľovaná dunajská hrádza, postavená pred desiatkami rokov; Jurava, kde sa chváli 27 kilometrami novej cyklotrasy, pričom časť je využitie starej betónovej cesty do Sv.Jura kde sa cyklista bez horského bicykla doláme veľmi rýchlo.

Výborný rozbor tejto fantázie je však od cyklokoalície, kde krásne poznamenali, že veľa trás ktorými sa chváli ako nové, či obnovené, by mali byť spravované v rámci bežnej údržby mesta (napríklad cyklotrasa pri Chorvátskom ramene v okolí draždiaku, ktorú rokmi nechali autami zdemolovať a teraz sa chvália obnovou)

----

Primátor začiatkom roka 2014 rozbehol svoju kampaň proti outdoorovej reklame. Veľmi hrrr štýlom začal rozdávať nálepky na, ako sa neskôr zistilo, aj legálne umiestnené bilboardy, len aby mohol ukázať že niečo robí. Takáto naoko kampaň je veľmi účinná, kým sa do práce nepustí niekto, komu fakt záleží na Bratislave bez reklamy.

Zelená hliadka si dala tú námahu, rozanalyzovala problém trojnožiek v meste a vypracovala dokument, ktorý postúpila magistrátu. Ten spravil malé divadlo, ale realita dopadla ako je v meste zvykom. Súkromná firma si robí z porušení zákona trhací kalendár a magistrát to toleruje. Takto záleži primátorovi na meste bez reklám -> Nezáleží.

----

Kampaň postavená na výsadbe stromov je predpokladám ironická. 1000 nových malých stromov v meste, kde sa vytnú veľké stromy kvôli novému stĺporadiu pre trolejbusy, či dokonca v meste kde sa roky s požehnaním magistrátu rúbe hlava nehlava mestský lesopark už nie je ani na smiech, skôr na plač, že týmto chce primátor zaujať.

Tu je realita ako primátor pristupuje ku stromom v meste Bratislava. Napríklad na Trenčianskej ulici, alebo keď sa jedná o lesopark.

Primátor ignoruje, kým nie je pred voľbami.

----

Električka je pekný nápad, ale nie v realizácii nášho primátora. Doteraz som nepochopil dôvod zničiť val zeminy, ktorý bol za podobným účelom postavený pred desiatkami rokov a postaviť tam drahú estakádu, ktorú ale opäť nelogicky niekto ukončil ešte pred veľkou križovatkou aby sme nedajbože nemali električku mimoúrovňovú kde to je možné. Teda áno, jeden dôvod by sa našiel. Je predsa nutné pánovi Kmotríkovi zhodnotiť pozemky tým, že mu ich spojíme.

Následne ešte pripraviť všetko pre obratisko, ktoré na poslednú chvíľku zrušíme. Ako by celý projekt robil Pat a Mat. Tu je výsledok. Takáto krásna kopa sa niekoľko mesiacov váľala obyvateľom pod oknami a pri každom miernom vetre zaprášila všetko naokolo. Už len ako čerešnička na koniec je chválenie sa novými modernými obojsmernými električkami, ktoré tu budu jazdiť od jari 2015. Preboha veď je rok 2014, kedy už po celom svete takéto električky jazdia dlhé roky a my sa chválime akoby sme postavili MagLev.

----

Uvádzať Bratislavskú integrovanú dopravu ako svoj úspech je, ako to niekto na FB nazval, marketingový fail roka. Od spustenia prvej etapy ubehol už viac ako rok (aj jej spustenie bolo niekoľko krát posunuté) a doteraz nevedia povedať termín kedy sa spustí druhá etapa. Pripojenie smerov Pezinok, Senec, Šamorín by pritom veľa ľudom uľahčilo cestovanie, keďže týmto smerom je asi najviac satelitných obcí mesta Bratislava.

Realita je však iná. Ani na oficiálnej stránke bid.sk nemajú šajnu kedy to bude konečne fungovať.

----

Čo mňa osobne však najviac zaráža a aj prinútilo spraviť tento kompilát je neskonalá arogancia primátora, ktorý si myslí, že občania si nepamätajú viac ako pár dní dozadu. Výrok primátora v poslednom rozhovore pre SME je drzosť sama. Po štyroch rokoch starostovania sa hrá na experta v právomociach starostu, ale po troch rokoch primátorovania sa rád vyhovorí na neznalosť...asi by na chrbticu pán primátor mal používať kosmodisk, alebo si ju dať vyšetriť tam kde premiér.

Pri kauze porušenia ústavného zákona sa z toho vyzúval veľmi lacino (smutné, že na bežného občana platí "neznalosť zákona neospravedlňuje", na politika nie). Vraj mu to ani nenapadlo. Buď ten človek arogantne klame, alebo je neschopný riadiť verejné toalety, nie ešte celé mesto. A to ten príjem aj zázračne zabudol spomenúť vo svojom majetkovom priznaní (neopravil to ani na webe kde vedie svoju aktuálnu kampaň)

Človek, ktorý bol pri zrode ústavy a nevie, že porušuje ústavný zákon.

 

Takýto človek má tú drzosť kandidovať znova na primátora. Áno, znížil zadĺženie mesta (aj keď som pesimista a bohvie čo skryté by sa v účtoch našlo), ale veľmi veľa krát preukázal svoju totálnu neschopnosť (okrem vyššie spomenutých ešte pripomeniem zmanipulovaný tender na trolejbusy, keď neodvolal vedenie DPB; krytie falošného výberu znalcov do poslednej chvíle atď.).

Klamstvo, výhovorky a privlastňovanie si úspechov iných (bez zvolenia spomenul vo svojej kampani ako svoj úspech Zelenú hliadku) su pracovné metódy p.Ftáčnika, ktoré sa ale snaží prebyť lacinými sloganmi, ktoré pôsobia skôr kontraproduktívne u tých, čo jeho prácu sleduju podrobnejšie.

 

Neviem koho voliť, pretože zas a opäť to je v Bratislave výber z poloprázdneho regálu s pár plesnivými chlebmi, ale viem koho nevoliť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovensko podporilo globálny pakt OSN o utečencoch

Pakt o utečencoch schválili drvivou väčšinou hlasov.

Podcast Všesvet

Brno je skrytý poklad, ukážeme vám jeho tajomstvá

Mesto hospůdek a modernej architektúry.


Už ste čítali?