Ak chcete aby autá nejazdili po chodníkoch musíte si priplatiť

Autor: Miroslav Babič | 19.8.2014 o 8:08 | Karma článku: 12,42 | Prečítané:  8746x

Pracovníci miestneho úradu Bratislava Rača začali opravovať rozbité chodníky pri detských ihriskách, plátať najväčšie diery na cestách, čo im ide celkom rýchlo v tomto predvolebnom období. Ak ich však požiadate o postavenie zábrany (jedného stĺpika) na chodník, aby ho autá nevyužívali ako skratku, dočkáte sa po prvotnej ignorácii a odmietnutí, návrhu riešenia, ktoré je tak trochu neobvyklé. Nevadí, že platíte dane, ak chcete aby autá nejazdili po chodníku, musíte mesto zasponzorovať.

Ako som sa dozvedel z viacerých diskusií, v Krasňanoch bolo pred rokmi zmenené značenie jednosmeriek a v podstate väčšinu ciest otočili naopak. Aj vďaka tomuto riešeniu ľudia začali využívať široký chodník medzi Kadnárovou a Hubeného ako skratku, keďže sa im nechce celé sídlisko obchádzať.

Takto by sa podľa predpisov malo jazdiť ak sa chce vodič dostať z Račianskej na Hubeného v oblasti Krasňanskej Kúrie.

 

A takto si cestu skracujú.

Na prelome novembra/decembra roku 2012 som poslal mail so žiadosťou o osadenie stĺpika na chodník medzi bytovkami, ktorý je aktívne využívaný jazdou oboma smermi (dokonca aj políciou). Moja žiadosť evidentne skončila u niekoho v zložke "Ignore", tak som  v polovici decembra poprosil správkyňu bytového domu aby oficiálne požiadala mestskú časť o osadenie zábrany. Až v júni po urgencii sa podarilo dohodnúť stretnutie s referentom pre cestné hospodárstvo Ing. Klottonom, ku ktorému bol prizvaný aj (ak si správne pamätám) vedúci obvodného oddelenia policajného zboru Rača, ktoré má sídlo doslova len pár metrov od problémového chodníka. Pri diskusii p.Klotton argumentoval, že chodník je príjazdová cesta na parkovisko domu (označený krúžkom na mape), akurát  prakticky je prístup z Hubeného oveľa kratší nez krížom cez "park" po chodníku z Kadnárovej. Zhodli sme sa všetci, že majitelia bytov vo vyznačenom dome budú mať stále prístup na svoje parkovisko, pán policajt uznal osadenie značky "zákaz vjazdu" ako zbytočnosť, ktorá by bola aj tak ignorovaná a teda nič nebráni osadeniu stĺpika mestskou časťou na zabránenie prejazdu .

Pol roka od prvotnej žiadosti nebol až taký zlý výkon, ale to som si ešte naivne myslel, že na úrade zapracujú a problém vyriešia. Keďže sa však nič nedialo začal som zisťovať kde je problém. Komunikácia s p.Klottonom cez správkyňu bola veľmi náročná a až po niekoľkom pripomenutí sme sa dočkali na jeseň vyjadrenia z úradu, že dopravná komisia daný návrh zamietla (môžem sa len domnievať či niekto z komisie využíva danú skratku, alebo či im jednoducho nezáleží na tom ako autá jazdia po chodníkoch). Koncom januára (už rok po začatí prvotnej komunikácie) p.Klotton pri ďalšom stretnutí navrhol vyzbierať podpisy obyvateľov aby nás komisia brala vážne. Na jar sme riešili iné starosti okolo domu (situácia vhodná aj na ďalší blog s témou "ako bývať v mestskom nájomnom byte, ničiť ho a neplatiť zaň x rokov") tak až koncom mája som vyzbieral podpisy so súhlasom o osadenie stĺpika a správkyňa odovzdala oficiálnu žiadosť aj s podpismi opať na úrad.

Naivne som predpokladal už hladký priebeh a očakával osadenie stĺpika v priebehu leta. Keď sa ale opať nič nedialo, informovali sme sa kde je problém. Odpoveď však bola viac ako prekvapivá. Po urgenciách sa zrazu mestská časť vyjadrila, že potrebuje potvrdenie o úhrade daných zábran z fondu nášho domu. Za celý rok a pol sa nikdy nehovorilo o úhrade z nášho fondu opráv a príde mi kus zvrátene aby sme my ako obyvatelia platili niečo, čo zabráni autám jazdiť po mestskom chodníku.

 

Tu je sumár:

11/2012 - prvý mail so žiadosťou o osadenie zábrany

12/2012 - oficiálna žiadosť od správkyne bytového domu

06/2013 - stretnutie s referentom pre dopravu a policajným náčelníkom kde sme sa zhodli na tom, že mesto osadí zábranu

09/2013 - dopravná komisia zamieta žiadosť

01/2014 - návrh referenta pre dopravu spísať znova žiadosť a priložiť podpisy obyvateľov

05/2014 - vyzbierané podpisy

06/2014 - odovzdaná nová žiadosť aj s podpismi

08/2014 - mestská časť žiada o zaplatenie namontovania zábrany na mestskom chodníku z fondu opráv bytového domu

 

Takto vyzerá snaha niektorých úradnikov mestskej časti Rača o spríjemnenie života jej obyvateľom a zabránenie autám jazdiť po chodníku medzi bytovkami, ničiť ho a rušiť všetkých naokolo. Každý kto pozná Krasňany, vie, že to je sídlisko v parku a jazda autom po chodníkoch tam naozaj nepatrí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Slovensko podporilo globálny pakt OSN o utečencoch

Pakt o utečencoch schválili drvivou väčšinou hlasov.

Podcast Všesvet

Brno je skrytý poklad, ukážeme vám jeho tajomstvá

Mesto hospůdek a modernej architektúry.


Už ste čítali?