Niečo je zhnité v slovenskej pošte (porovnanie s rakúskou)

Autor: Miroslav Babič | 9.4.2014 o 18:20 | Karma článku: 20,19 | Prečítané:  28297x

Spoločnosť, ktorá má problém s doručením jednoduchej zásielky, sa snaží rozbehnúť biznis na poli telekomunikácií a poistenia. Neviem či si manažment robí zo zákazníkov dobrý deň, alebo sú len natoľko neschopní a netušia, čo taký biznis obnáša, ale ak nechcú byť vo veľkej strate, mali by svoje plány ešte prehodnotiť.

Najprv niekoľko čísel pre porovnanie so susedným Rakúskom a ich poštou. Pozrel som si výročné správy za rok 2012 a pokúsil som sa nájsť aspoň niekoľko zaujímavých dát.

Slovenská pošta
počet obyvateľov SR: 5,4 milióna
profit: strata -2,7 milióna eur
počet zamestnancov: 13740 (bližšie rozdelenie som nenašiel, akurát info že vyše 80% sú ženy)
priemerná mzda: 637 eur

Rakúska pošta:
počet obyvateľov Rakúska: 8,4 milióna
profit: zisk 123,2 milióna eur
počet zamestnancov: 23182 (z toho 17192 v sieti pôšt, zvyšok logistika a riaditeľstvo)
priemerná mzda: tú vo výročnej správe neuvádzajú, ale na internete sa dá nájsť kolektívna zmluva (na rok 2013 ale nepredpokladám ročný nárast o obrovské percentá) a ak dobre čítam platovú tabuľku tak najnižší plat je 1571,07eur a najvyšší 4362eur (šéf oblastnej centrály má 9871eur)

Slovenská pošta je známa svojimi žltými lístočkami, ktoré hádže do schránky aj keď je adresát doma a čaká na zásielku. Desiateho februára som tento prístup reklamoval po tom, čo som si našiel znova žltý lístoček aj keď som bol doma. Na moje pobavenie doručovateľ mal zásielku so sebou, keďže na pošte ju ešte nemali keď som tam zbehol o hodinu po nájdení si lístočku, tak nerozumiem prečo si neodľahčil svoju tašku. Bola to obyčajná "igelitová" obálka rozmerov menších než A4, ktorá by sa do schránky zmestila a mohol ju tam v kľude hodiť keďže nebola poslaná do vlastných rúk. Skoro o mesiac mi prišlo vyjadrenie reklamácie, ktoré ma však pobavilo ešte viac.

"Na Vašom doručovacom rajóne došlo v tomto období k zastupovaniu viacerých poštových doručovateľov. Môžeme pripustiť, že napriek  snahe plniť si svoje povinnosti, prácu nevykonávajú vždy kvalitne. Poštoví doručovatelia sú preškoľovaní z dodržiavania technologických postupov pri doručovaní listových zásielok. 
Na základe vyššie uvedených skutočností hodnotíme Vašu sťažnosť ako opodstatnenú. Ak máte podnety na nekvalitné doručovanie na Vašej adrese, je vhodné v aktuálnom čase konzultovať to s vedúcou dodávacej pošty. Vaša dodávacia pošta je Bratislava 35.
Vaša nespokojnosť so službami Slovenskej pošty, a. s. nás veľmi mrzí. Ubezpečujeme Vás, že našim cieľom je poskytovať kvalitné poštové služby k obojstrannej spokojnosti.
"

Deň pred prijatím tohto vyjadrenia som potreboval poslať 2 trojkilové balíky do Veľkej Británie. Po všetkých týchto skúsenostiach a použití kalkulačky na webe našej pošty (a zistení tej premrštenej ceny) som sa rozhodol využiť služby rakúskej pošty v blízkom Kittsee. Príchod 5 minút pred obedovou prestávkou, odovzdávam dva balíky, na ktorých sú prilepené A4ky s vytlačenou adresou. Žiadne vypisovanie lístočkov, pani prevzala balíky, položila na váhu, nalepila štítky, ktoré jej váha vytlačila a po chvíľke mi dala blok na 30,4 eur aj s tracking number. Celá operácia trvala necelé tri minúty bez vypisovania jedného tlačiva. Ešte pridám malé porovnanie cien.

Slovenská pošta
3kg balík: Služba balík svet 2trieda do hmotnosti 4kg, cena 23,5eur.
poistenie do 100eur
dodanie 6-7 pracovných dní

Rakúska pošta
3kg balík: 15,2eur bez prioritného/express príplatku
poistenie do 500 eur
dodanie 4-5 pracovných dní

Pri týchto cenách, platoch zamestnancov (a na nich závislých nekvalitných službách) nerozumiem ako mohla byť naša pošta roky v strate a až posledný rok (2013) sa dostala do ako takého zisku. Ľuďom, ktorým napadlo rozširovať svoj biznis ďalej by niekto mohol klepnúť po prstoch a povedať im, nech najprv spravia z pošty funkčnú inštitúciu na úrovni roku 2014 a potom nech sa hrabú ďalej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: SaS je pred OĽaNO, Kollár na hranici zvoliteľnosti

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.


Už ste čítali?