Škótsko - III.časť...boj o nezávislosť (Braveheart)

Autor: Miroslav Babič | 18.11.2013 o 8:08 | (upravené 3.5.2015 o 17:23) Karma článku: 6,86 | Prečítané:  1251x

Keď William Wallace v roku 1297 porazil  anglickú armádu v škótskom meste Stirling, asi ešte netušil akého hrdinu prvej škótskej vojny o nezávislosť to z neho urobí a ako toto malé mesto dostane na mapu turistov.

Do mesta Stirling sme vyrazili od škótsko-anglických hraníc, konkrétne z malého mestečka Melrose, ktoré je známe opátstvom svätej Mary. Melrose Abbey je vyše 800 ročný kláštor (momentálne už len ruiny), kde sú pochovaní niektorí králi Škótska. Robert I., známy aj ako Robert the Bruce, jeden z národných hrdinov Škótska a ich vojny o nezávislosť je síce pochovaný neďaleko Edinburghu v meste Dunfermline, ale jeho zabalzamované srdce našlo svoj pokoj až v tomto mieste posledného odpočinku škótskych kráľov.

IMG_7857.jpg

IMG_7859.jpg

IMG_7858.jpg

Sychravé počasie a uzavretý vstup do priestorov tohto kláštora nás vyháňa z mesta pokračovať v pláne a vybrať sa okolo Edinburghu po jednej z mála škótskych diaľníc do mesta Stirling. Tu sa na nás usmeje šťastie s počasím a za pekného slnečného doobedia môžme zaparkovať pod hradom. Aj keď ide cesta priamo hore ku hradu, každému kto sa rád prejde odporúčam zaparkovať, či už na malom parkovisku pri hlavnej ceste čo vedie pod hradom (B8051), alebo kúsok severne pri malom nákupnom centre. Krátka prechádzka stojí za to (malinčie v lese poteší) a aspoň sa človek vyhne obrovskému frmolu na parkovisku pred hradom, kde môžu stáť kolóny vďaka autobusom, ktoré sa tu točia.

Z hradu je už pekný výhľad na starobilé mesto Stirling a aj jeho most, pri ktorom prebehla jedna z najznámejších bitiek vojny o škótsku nezávislosť. Andrew Moray a William Wallace tu v roku 1297 porazili vojakov spojených anglických síl. William Wallace asi netušil ako ho táto a aj ďalšie úspešné bitky preslávia, a že mu postavia pamätník (Wallace monument, krásne ho vidno z hradu), či dokonca 690 rokov po jeho smrti nakrútia film a nechajú sa ním inšpirovať.

IMG_7862.jpg

IMG_7864.jpg

IMG_7866.jpg

IMG_7880.jpg

IMG_7887.jpg

IMG_7888.jpg

 

Z mesta Stirling sme sa vybrali okolo národného parku Trossachs a jazera Lomond. Stačí z hlavnej cesty zísť na jednu z mnohých vedľajších, ktoré smerujú ku jazeru a naskytne sa možnosť odparkovať to len kúsok od vody a zrelaxovať. Bolo vidno, že to je obľúbené rekreačné miesto, keďže všade na okolo boli cedule "súkromný klub".

IMG_7894.jpg

IMG_7896.jpg

Na záver dňa sme sa zastavili v meste Inverarray a ich hrade. V porovnaní s hradmi Alnwick a Stirling vidno, že tento hrad je mladší a vo výbornom stave (musel byť rekonštruovaný po ničivom požiari v roku 1975). Býva tu rodina vojvodu z Argyll a časť hradu a aj záhradu sprístupnila turistom. Dokonca v ňom vraj straší duch harfistky, ktorá sa tu obesila.

IMG_7903.jpg

IMG_7909.jpg

IMG_7915.jpg

IMG_7932.jpg

IMG_7927.jpg

 

Viac foto tam kde vždy

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?