Ako Vám SLSP nanúti falošnú bezpečnosť

Autor: Miroslav Babič | 24.10.2013 o 11:20 | Karma článku: 13,92 | Prečítané:  4927x

Keď pred vyše 5 rokmi začala SLSP meniť bezčipové debetné a kreditné karty za tie s čipom a odvolávali sa na vyššiu bezpečnosť, malo to svoj zmysel. Keď sa ale na toto obľúbené slovíčko začali odvolávať aj pri výmene za bezkontaktné karty pochopil som, ako sa dá do pár lacných slov marketingovo zaobaliť nebezpečná služba.

Niekedy koncom roka 2011 mi prišla bez môjho vyžiadania nová bezkontaktná debetná karta. V sprievodnom liste bolo kopec reklamného balastu a magické slovíčko "bezpečnosť" a ako banke záleží na ochrane mojich peňazí. Rozhodol som sa ju ignorovať a naďalej používať svoju kontaktnú debetnú kartu, až mi ju jedného dňa (skôr ako skončila jej platnosť) zablokovali. Začal som teda zisťovať čo s ňou.

Bezkontaktná platba je veľmi pohodlná a sympatická služba v predajniach, kde nemusíte žiadať o bezkontaktnú platbu, ale terminál je vždy pripravený a zákazníkovi ju stačí na 3 sekundy priložiť. Tu ale všetky výhody tejto služby u SLSP končia.
NFC technológia nie je extra nebezpečná (už ale niekoľko expertov dokázalo ako ľahké je zaúčtovať platbu len priložením telefónu so správnou aplikáciou ku peňaženke), ale aj tak spoločnosti dodržiavajú určité pravidlá ako je napríklad max 20eurová platba, či odporúčania držať kartu v špeciálnom obale aby sa sťažilo prečítanie, či zaúčtovanie vašej karty keď ju máte odloženú v peňaženke. V prípade zlej transakcie, je ešte vždy možné ju reklamovať a nárokovať si ukradnuté peniaze späť (samozrejme s kľúčovým dodatkom "pri splnení podmienok banky"). SLSP sa ale rozhodla ísť ďalej a pod rúškom vyššej bezpečnosti si vystreliť zo svojich zákazníkov.
Pri posledných zmenách služieb sa vedúci tých správnych oddelení rozhodli, že prestanú zákazníkom s bežným účtom posielať sms o transakciách na ich debetných učtoch, ktoré su nižšie ako 20eur. Za túto službu je nutné si priplatiť symbolických 0.50eur, ale ani cez IB, ani poštou to zákazníkovi neoznámia, takže ten ostáva vo falošnom pocite bezpečia. Na kreditkách, kde bezkontaktnú službu nenanútili, však ešte vždy dostanem sms aj pri platbe 1euro tak mám vždy prehľad, čo sa na mojom účte deje. Ak sa však rozhodnem, že benefit bezkontaktnej platby mi nenahradí bezpečnosť, môžem si danú službu deaktivovať. Samozrejme, v prípade SLSP (banky, ktorá skasíruje zákazníka aj za to, že im prišiel doniesť peniaze) za symbolický poplatok 1.80eur na pobočke, alebo 0.70eur cez IB. Čo na tom, že to bola nanútená služba o ktorú som nikdy nepožiadal, ak ju nechcem, musím zaplatiť. Pri reklamácii daného prístupu je len ironické, že mi navrhli poplatok vrátiť, čím vlastne uznali neférovosť daného prístupu. 1.80(0.70) nie je vysoká suma, ale účtovať si za zrušenie nanútenej a nevyžiadanej služby už tromfne aj iné u zákazníkov obľúbené spoločnosti a je aj v rozpore s bankovým kódexom SBA (kam SLSP patrí a zaviazala sa ho dodržiavať). Samozrejme vydanie debetnej karty bez systému bezkontaktnej platby už u tejto banky nie je možné.

Keď si to zhrniem, vychádza mi z toho krásny systém falošnej bezpečnosti.

1. Nanútim všetkým zákazníkom bezkontaktné debetné platobné karty bez možnosti rozhodnúť sa ináč. Nastavím sumu 20eur ako strop bezkontaktnej platby a označím to slovíčkom "bezpečnosť"
2. Zruším sms notifikácie ku debetným platobným kartám do sumy 20eur bez informovania zákazníka, takže ak si sám proaktívne nečíta cenníky a nesleduje zmeny služieb, nedozvie sa, že jeho "bezpečnosť" bola osekaná.
3. Zákazník má ku dosiahnutiu bezpečnosti 2 možnosti, obe za poplatok. Priplatiť si za sms notifikácie do sumy 20eur, alebo požiadať o zrušenie bezkontaktných platieb ku svojej karte, o ktorú nikdy nezažiadal.

Spravil som si krátky prieskum u Tatra Banky a VUB a narozdiel od SLSP umožňujú buď bez poplatku zrušiť bezkontaktné platby na karte (TB), alebo naďalej fungovať s platobnou kartou, ktorá bezkontaktnú platbu nepodporuje (VUB).

PS: Áno, viem že môžem zmeniť banku, aj to mám v pláne, ale to neznamená, že si táto spoločnosť môže robiť zo svojích zákazníkov dobrý deň.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník hovorí, že oligarchovia médiá skupujú kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?