Škótsko - II.časť...tam kde študoval Harry Potter

Autor: Miroslav Babič | 23.10.2013 o 8:29 | (upravené 3.5.2015 o 17:22) Karma článku: 8,89 | Prečítané:  2676x

Oficiálne je Alnwick Castle, ktorý slúžil ako inšpirácia pre hrad Hogwarts tesne za pomyslenou hranicou Anglicka so Škótskom, ale keďže je neďaleko Edinburghu, bola by škoda ho nenavštíviť. Hlavne keď po ceste je možné len s minimálnou zachádzkou navštíviť zaujímavy občasný ostrov Holy Island a jeho impozantný Lindisfarne Castle.

Aj keď už mám odšoférovaných veľa tisíc kilometrov, toto je moja prvá jazda na opačnej strane vozovky a ešte aj s autom, kde mám riadiacu páku po ľavej strane. Až na ťažký odhad rozmerov auta z nezvyklej pozície sa však do opačného šoférovania dá celkom rýchlo dostať, akurát si neustále opakujem "Drž sa vľavo". Popri jazde ale stíham sledovať zaujímavé okolie, keď len kúsok za zvodidlami sa nachádzajú polia a za nimi útesy, ktoré padajú do mora.

IMG_7764.jpg


Po cca 100km jazdy hlavnou cestou A1 smerom na Newcastle je možné odbočiť ku ostrovu Holy Island. Pár minút a dostaneme sa ku značke, ktorá varuje pred pokračovaním ak je príliv. Tento ostrov je totiž prístupný úzkou dvojpruhovou cestou krížom cez mokrade a piesok len počas odlivu, ktorý odhalí cestu. Na konci tejto kľukatej asfaltky sa nachádza veľké parkovisko a za ním značka "zákaz vjazdu", keďže vjazd do dediny majú umožnený len domáci. Dedinka je veľmi kompaktná a vďaka minimálnemu pohybu áut sa jej atmosféra ešte zvýrazní. Turista sa tu môže len tak túlať a vychutnať si atmosféru (a nezabudnúť odísť včas - takže tu nájde letáky s časovými údajmi odkedy dokedy je cesta zjazdná), alebo si spraviť krátku prechádzku ku ruinám opátstva a hradu Lindisfarne. Ten si hrdo stojí na juhovýchodnom cípe s krásnym výhľadom na Severné more. V jeho okolí sa nachádza veľké množstvo prístreškov, ktoré vyzerajú ako prevrátený čln a hlavne krásna kamienková pláž, kde je radosť si len tak sadnúť, sledovať more a nechať si ten studený vietor viať do tváre.

IMG_7773.jpg

IMG_7775.jpg

IMG_7777.jpg

IMG_7780.jpg

IMG_7787.jpg

IMG_7789.jpg

IMG_7795.jpg

IMG_7792.jpg

IMG_7798.jpg

IMG_7804.jpg

IMG_7812.jpg

 

Prejdeme len niečo vyše 10km od ostrova a dorazíme ku historickému mestu Alnwick s ich slávnym hradom, ktorý slúžil ako predloha pre školu kúziel vo filmoch o Harry Potterovi. Už pri príjazde do mesta sa naskytá krásny výhľad, ale to pravé nájdeme až vo vnútri. Aj keď je za hradbami obrovské množstvo turistov a ich detí ktoré tu pobehujú v čarodejnických odevoch, miesto kde sa učili mladí kúzelníci lietať padne do oka snáď každému, kto tento film videl.  Celý areál je menší než ako pôsobí vo filme, ale aspoň sa dá pohodlne prejsť. Tak ako vo väčšine škótskych hradov, ktoré nie sú ruinami, aj v tomto oficiálne býva rodina s modrou krvou, konkrétne The Percy Family a tak do niektorých miestností nie je umožnený plný prístup. Počas prechádzky areálom je však možné naraziť na všemožné hry pre deti na čarodejnícku tému.

IMG_7814.jpg

IMG_7817.jpg

IMG_7822.jpg

IMG_7827.jpg

IMG_7829.jpg

IMG_7831.jpg

IMG_7842.jpg

IMG_7846.jpg

IMG_7848.jpg

Každý, kto má aspoň trošku rád filmovú sériu o Harry Potterovi by si návštevu tohto hradu nemal nechať ujsť. Niektoré miesta mu budu pripadať veľmi známe.

 

Viac foto tam kde vždy

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?